Jak wybrać dla siebie konto bankowe?
Każdy człowiek posiada swoje indywidualne konto bankowe. Dzięki temu mamy miejsce do przechowywania naszych oszczędności. Tutaj przychodzi nasz wypłata, dzięki temu dokonujemy transakcji kartą, zlecamy przelewy. Jak zatem wybrać dla siebie konto osobiste?
Czym jest konto osobiste?
Jest to rachunek, z którego korzystają osoby fizyczne. Tutaj przechowuje się swoje oszczędności, wynagrodzenia oraz dochody z innych źródeł, jak emerytura czy stypendium. Zebrane środki można wykorzystywać na zapłatę rachunków, zakupów, przeznaczyć na lokaty i korzystać z innych produktów bankowych.
Szukasz najlepszego konta? Sprawdź ranking kont osobistych.
Do czego potrzebujemy konta bankowego?
Jest wiele powodów, dla których przydaje się osobiste konto bankowego. Wymienimy kilka z nich:
- Dostosowanie do funkcjonowania świata – posiadanie własnego konta stało się nie tylko przydatna rzeczą. To jest po prostu konieczne. Już prawie nie spotyka się choćby otrzymywania wypłaty w formie gotówki.
- Nowoczesne rozwiązanie – ciekawe funkcje, płatności mobilne, łączenie bankowości z innymi dziedzinami życia. Jeśli przepadamy za nowinkami, konto jest nam naprawdę niezbędne.
- Wygoda – co jest lepsze: nosić ze sobą kilkanaście banknotów czy kartę? Zdecydowanie kartę, która zmieści się w kieszeni i z której możemy korzystać w marketach oraz osiedlowych sklepach.
- Oszczędzania – oferty banków przeważnie nie dają wiele, ale możemy zaoszczędzić przynajmniej parę złotych. A jeśli skorzystamy z bardziej atrakcyjnych ofert, to nawet więcej.
- Premie w banku – banki coraz częściej wychodzą do swoich klientów z różnego rodzaju ofertami, dzięki którym można np. liczyć na zwrot pieniędzy z zakupów.
A jeśli prowadzisz firmę, powinieneś sprawdzić, jakie jest najlepsze konto firmowe.
Ważne czynniki wyboru konta osobistego
Skoro już wiemy, że warto posiadać własne konto bankowe, to teraz przyjrzyjmy się bliżej temu, na co trzeba zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego banku:
- Opłaty – można powiedzieć, że to najważniejsze. Chodzi o opłaty związane z prowadzeniem konta, posiadaniem karty, wypłacaniem gotówki itp.
- Dostęp do środków – z jakich bankomatów można wypłacać. Czy jest możliwość korzystania z bankowości mobilnej?
- Dodatkowe usługi – zależnie od banku możemy liczyć na znacznie więcej niż tylko płatności kartą i przelewy, np. ubezpieczenia, ciekawe lokaty, konto w obcej walucie.
- Oprocentowanie – większość kont osobistych nie jest oprocentowana. Jednak inaczej wygląda sytuacja w przypadku ofert oszczędnościowych i samych lokat.