Jak czyścić buty skórzane? Sprawdź i dbaj o swoje obuwie!

Utrzymanie skórzanych butów w dobrym stanie jest dość łatwe, ale wiele osób zapomina lub nie wie, jak utrzymać skórzane buty w najlepszym stanie. Buty skórzane to jedna z najwygodniejszych par butów, jakie możesz nosić, ale z czasem mogą tracić swój urok i funkcjonalność. Dzieje się tak dlatego, że skóra jest materiałem naturalnym i jest podatna na uszkodzenia oraz używanie. Jak zatem dbać o buty ze skóry? Szczegóły poniżej.

Piasek, kurz, brud i inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że skóra będzie wyglądać na starą i zużytą. Regularne czyszczenie butów sprawi, że będą wyglądały jak nowe.

Zanim zaczniesz: Sprawdź na etykiecie dotyczącej pielęgnacji buta, czy jest on wodoodporny. Jeśli tak, pomiń kroki 1 i 2 poniżej i przejdź bezpośrednio do kroku 3.

Krok 1: Usuń nadmiar zanieczyszczeń za pomocą pędzla lub szmatki. Za pomocą miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki zetrzyj luźny brud z powierzchni buta. Uważaj, aby nie pocierać zbyt mocno, ponieważ możesz spowodować rysy na wykończeniu skóry.

Krok 2: Nałóż niewielką ilość środka do czyszczenia/odżywki na skórę (sprzedawany jest w sklepach sprzedających produkty do pielęgnacji obuwia lub sklepach obuwniczych) za pomocą gąbki lub szmatki. Pozostaw na pięć minut, a następnie zetrzyj nadmiar wilgotną ściereczką

Krok 3: Aby usunąć plamy ze skórzanego buta, możesz użyć gorącej wody i mydła, ponieważ pomaga rozpuszczać plamy tłuszczu lub oleju lepiej niż zimna woda. Ciepła woda pomaga również zmiękczyć skórę, dzięki czemu łatwiej jest usunąć z niej trudne plamy, takie jak błoto lub plamy z trawy

Czyść tylko w razie potrzeby

Skórzane buty najlepiej czyścić tylko wtedy, gdy są brudne lub gdy z powodu zużycia zaczynają tracić połysk. Jeśli czyścisz je zbyt często, mogą stać się suche, kruche i podatne na uszkodzenia. Do regularnego czyszczenia butów używaj wilgotnej szmatki z ciepłą wodą i łagodnym roztworem mydła. Miękką szczoteczkę można również użyć do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc, takich jak między sznurowadłami lub między językiem a górną częścią buta.

Odpowiedni preparat

Podczas czyszczenia skórzanych butów upewnij się, że używasz specjalnych środków do czyszczenia obuwia, które są przeznaczone do czyszczenia obuwia skórzanego. Produkty te ochronią Twoją skórę przed uszkodzeniem podczas czyszczenia, a także pomogą zachować jej ładny wygląd na dłużej.

Zabezpiecz but pastą do butów

Nałóż cienką warstwę pasty miękką szmatką, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Wypoleruj but miękką szmatką i powtarzaj, jeśli to konieczne, aż znikną smugi lub smugi. Po nałożeniu lakieru pozostaw go do całkowitego wyschnięcia przed założeniem butów. Może to zająć od 15 minut do godziny, w zależności od marki pasty i tego, ile nakładasz pasty. Gdy pasta wyschnie, wypoleruj ją miękką bawełnianą ściereczką, aż znów zacznie świecić jasno.

2 thoughts on “Jak czyścić buty skórzane? Sprawdź i dbaj o swoje obuwie!”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *