Jak prawidłowo czyścić uszy ?

Raczej większość z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że uszy to jedne z najważniejszych części naszego ciała. Trudno sobie wyobrazić co by było gdybyśmy utracili nasz słuch. Pomimo to wielu z nas zapomina tak właściwie o tym, że nasze uszy są bardzo wrażliwe na różne urazy fizyczne i należy dbać o nie w należyty sposób, czyszcząc je. Ale jak prawidłowo czyścić uszy ? 

Zanieczyszczenie uszu 

Na początku warto wspomnieć, że woskowina w naszych uszach jest potrzebna, ponieważ nawilża nasze ucho, oczyszcza , usuwa drobne zanieczyszczenia i ochrania przed bakteriami i grzybami. Zanieczyszczone uszy, nie wpływają źle tylko na to jak słyszymy, ale również wyglądają bardzo nie estetycznie. Zalegająca w naszych uszach woskowina może ograniczyć nasz słuch nawet o parę procent i utworzyć tak zwany czop woskowiny który zaś powoduje: kaszel, kłucie i swędzenie w uchu, szumy uszne, ból , zawroty głowy . Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę naszych uszu.

Jak nie czyścić uszu

Duża część z nas do czyszczenia uszu używa patyczków, co jest absolutnie złym rozwiązaniem. Średnica ów patyczka ma 5 cm a nasz przewód słuchowy ma zaledwie 2,5 cm średnicy. Więc czyszcząc ucho patyczkiem, możemy bardzo łatwo je uszkodzić, na przykład możemy uszkodzić skórę lub co gorsze  błony bębenkowe. Podczas czyszczenia uszu patyczkiem, zamiast wydobywać woskowinę z ucha, niestety upychamy ją głębiej. Niektórzy z was może już kiedyś słyszeli o świecowaniu uszu. Na czym to polega? Podpalona świeca zostaje włożona do ucha na głębokość około 1 cm, celem tego ma być wywołanie podciśnienia które ma zassać nadmiar woskowiny. Jest to metoda niebezpieczna, ponieważ grozi poparzeniem i uszkodzeniem błony bębenkowej, wielu lekarzy zdecydowanie odradza stosowanie tej metody. 

Prawidłowe czyszczenie uszu

Więc jak prawidłowo oczyścić nasze uszy ? Jeśli masz taką możliwość, to poproś swojego lekarza, aby to on usuną ci woskowinę, lecz jeśli woskowina w naszym uchu nie zalega w nadmiarze i nie występują żadne dolegliwości które negatywnie wpływają na nasz słuch, możemy sami oczyścić nasze uszy w domu. Wystarczy, że przemyjemy nasze ucho ciepłą wodą ( nie gorącą ) weźmiemy ręcznik albo jakąś szmatkę i lekko przetrzemy nasze ucho. Warto też podczas mycia naszego ucha zaopatrzyć się w mydło bądź żel myjący o neutralnym pH. Do skutecznego i bezpiecznego czyszczenia uszu, możemy również użyć preparatu do czyszczenia uszu, są to preparaty działające miejscowo i upłynniające wydzielinę, dzielą się na  wodne i olejowe.

Podsumowanie

Czyszczenie uszu to ważna czynność, której warto poświęcić więcej czasu. Podczas mycia uszu musimy pamiętać o bezpieczeństwie i korzystać tylko ze sprawdzonych środków .

1 thought on “Jak prawidłowo czyścić uszy ?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *