Elektryk, czy infolinia – gdzie dzwonić, kiedy nie ma prądu?

Wizja domu bez elektryczności przeraża każdego, nawet jeśli jest wynikiem szybko wyłapanej i naprawionej usterki. Brak podstawowych sprzętów to nie tylko kwestia ciągnącej się w nieskończoność nudy. Bardzo często to także paraliż całego domu. Wyłączenie ogrzewania, brak wody, a często też niemożność zagotowania wody na herbatę potrafi uprzykrzyć życie. Dlatego nie warto czekać, i trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Sprawdź, dokąd zadzwonić kiedy nie ma prądu, aby skutecznie zgłosić awarię w okolicy.

W naszym kraju awarie prądu  zwykle związane są z zagrożeniami atmosferycznymi. Silne wiatry, obfite opady śniegu oraz wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić instalację elektryczną. Wówczas konieczne jest serwisowanie tak zwanej “linii” należącej do operatora sieci energetycznej. Niemniej brak prądu może dotyczyć wyłącznie pojedynczego mieszkania lub budynku, wówczas zalecane postępowanie będzie inne. Zatem gdzie dzwonić jak nie ma prądu w naszym mieszkaniu? 

Aby szybko i skutecznie odzyskać dostęp do energii elektrycznej trzeba najpierw zdiagnozować, gdzie leży problem. Jeśli dotyczy on wyłącznie naszego mieszkania albo domu, trzeba poszukać przyczyny w należącej do nas instalacji elektrycznej oraz potencjalnie uszkodzonych urządzeń, które mogą powodować zwarcie. W tym celu należy wezwać elektryka, który zajmie się problemem. Za jego usługę trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli brak prądu dotyczy mieszkania i klatki schodowej lub całego budynku, wówczas należy wykonać telefon do zarządcy budynku. On sprawnie zajmie się znalezieniem odpowiedniego fachowca zdolnego do rozprawienia się z usterką.

W przypadkach, kiedy brak prądu dotyczy większego obszaru, jak na przykład cała ulica, dzielnica czy nawet miejscowość, sprawa jest poważniejsza, a uszkodzenie dotyczy infrastruktury energetycznej. Niezależnie od operatora, który sprzedaje nam prąd, w takich sytuacjach należy wykonać telefon na całodobową infolinię 911 i zgłosić usterkę. Na miejsce zostaną skierowani elektrycy, którzy ją naprawią, bez kosztów obciążających zgłaszającego.

Bardzo często zwlekamy z wybraniem numeru interwencyjnego, licząc, że energetyka sama zauważy awarię, albo zwyczajnie nie wiemy, gdzie dzwonić jak nie ma prądu w okolicy. Warto jednak zapamiętać gdzie zgłosić niespodziewany black out. W nawale pracy po anomaliach pogodowych usunięcie usterki może zwyczajnie umknąć serwisantom pracującym bez przerwy przez wiele godzin. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak na terenach słabo zaludnionych są możliwe.

1 thought on “Elektryk, czy infolinia – gdzie dzwonić, kiedy nie ma prądu?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *