Jak czyścić buty zamszowe?

Zamszowe buty są wykonane ze spodu skór jagniąt, świń, krów, jeleni, kóz i innych zwierząt. Podczas gdy skóra jest wykonana z zewnętrznej warstwy skóry, zamsz jest bardziej miękkim, bardziej porowatym materiałem pobranym z głębszych warstw skóry znajdujących się wewnątrz ciała zwierzęcia. Skóra jest gładka i wytrzymała o maślanym, polerowanym wyglądzie. Jednak zamsz ma bardziej rozmyte lub pieluszkowe wykończenie, które pozwala materiałowi utrzymać ciepło. Chociaż oba materiały są trwałe, zamsz jest nieco delikatniejszy i bardziej podatny na wchłanianie płynów i zatrzymywanie plam. Płyn, który może spływać ze skórzanego buta, prawdopodobnie wsiąka w zamsz.

Jak często pielęgnować zamszowe buty ? 

Fakt jest taki: zamsz to niewątpliwie materiał, który wymaga intensywniejszej pielęgnacji. W rzeczywistości jednak nie jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku butów z gładkiej skóry. Wręcz przeciwnie, ponieważ buty zamszowe nie są czyszczone pastami do butów ani woskami, ani nie muszą być polerowane. Zamiast produktów pielęgnacyjnych najlepszymi przyjaciółmi zamszowych butów są specjalne pędzle do zamszu. W przypadku silnego zabrudzenia, na przykład, gdy buty miały kontakt z błotem, jedynym rozwiązaniem jest ich czyszczenie, gdy są wilgotne . Jest najdelikatniejszy zaraz po założeniu – wtedy brud nie osiadł jeszcze w materiale. Po odpyleniu bardzo ważnym etapem jest odpylanie. Ten proces ma miejsce, gdy zamsz zaczyna być gładki i marszczony z powodu tarcia. Jego realizacja polega na pocieraniu we wszystkich kierunkach pędzlem krępowym. To urządzenie pomaga pocierać włosy na butach bez ich usuwania.

Dodatkowo można użyć metalowej szczotki, nie zaleca się gorączkowego tarcia, aby nie pozostawić śladów. Energicznie wyszczotkuj zamsz wilgotną szczotką do brudu z włosia dzika . Zawsze pracuj na całej powierzchni , ponieważ czyszczenie punktowe może szybko spowodować zacieki. Temperatura wody powinna być letnia. Pozwól butom wyschnąć na noc . Pamiętaj , aby użyć do tego prawideł do butów , ponieważ zamsz kurczy się po wyschnięciu. Pognieciona gazeta w butach pomoże odprowadzić wilgoć. Jeśli brud już zaschł , musisz nieco dokładniej wyczyścić zamszowe buty. Użyj szczotki do zamszu z metalowym włosiem , aby poluzować brud z materiału. Uważaj, aby nie uszkodzić stosu. Usuń luźny kurz szczotką do brudu. Za pomocą szmatki lub gąbki nałóż równomiernie na cały but specjalny środek czyszczący w postaci piany . Następnie osusz papierem kuchennym. Ten pojedynczy krok można powtórzyć kilka razy, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Pozostawić do wyschnięcia na noc w prawidłach.

Usuń uporczywe plamy lub stare plamy

Jeśli zamszowe buty są zabrudzone, rozwiązaniem jest: przygotuj roztwór wody, kroplę płynnego detergentu i 3 do 4 kropli amoniaku. Wszelkie plamy czyścić pędzelkiem zwilżonym tą mieszanką, zabezpieczając dłonie rękawiczkami domowymi . Wskazane jest podjęcie niezbędnych środków ostrożności podczas korzystania z tego produktu. Nie wdychać oparów wydzielanych przez amoniak wietrząc pomieszczenie (otwierając okna) i zamykając butelkę po użyciu. Użyj szmatki lub gazety , aby wysuszyć wnętrze buta. Posyp buty talkiem, aby znów stały się jak nowe z puszystym wyglądem. Odczekaj godziny, a nawet całą noc przed delikatnym szczotkowaniem.

2 thoughts on “Jak czyścić buty zamszowe?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *