Jak sprawdzić jaki mam procesor?
Jak sprawdzić jaki mam procesor- z tym pytaniem boryka się wielu użytkowników zarówno komputerów PC, jak i laptopów. Nic dziwnego- procesor to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym komputerze, swoiste serce naszego komputera. Nie każdy jednak wie, jaki procesor posiada, co może być problematyczne w przypadku gdy dojdzie do awarii naszego sprzętu. Dlatego też postanowiliśmy pokazać wam trzy sposoby, dzięki którym możecie sprawdzić jaki procesor posiadacie.
Mój komputer/ten komputer
Podstawowym oraz najprostszym sposobem na sprawdzenie jaki procesor znajduje się w naszym urządzeniu, jest aplikacja „Ten Komputer” (w starszych wersjach jest to „mój komputer”), która jest wbudowana w każdy system Windows- wystarczy, że prawym przyciskiem myszy klikniemy właściwości, pod nazwą urządzenia powinny wyświetlać się informacje szczegółowe na temat naszego procesora.
Sprawdzanie procesora w BIOS płyty głównej
W przypadku gdy metoda systemowa z jakiejś przyczyny nie zadziała, warto skorzystać z opcji, jaką oferuje nam BIOS- jest to nie zwykle proste wbrew pozorom rozwiązanie, gdyż wystarczy, że przy uruchamianiu wciśniemy odpowiedni klawisz, lub kombinację klawiszy- najczęściej informacje o procesorze są widoczne na głównym ekranie- jeżeli nie to wystarczy strzałkami przejść do zakładki procesor, lub po prostu poszukać za ich pomocą procesora- nie należy jednak zmieniać jego ustawień, gdyż może to skończyć się na przykład jego przegrzaniem się. Metoda ta jest w zasadzie jedyną metodą sprawdzenia, jaki mamy procesor, jeżeli system operacyjny nie jest zainstalowany- do wyświetlenie informacji o procesorze BIOS nie potrzebuje bowiem dostępu do sterowników. BIOS może także dostarczyć nam informacji o potencjalnej przyczynie usterki naszego procesora, gdyż dostarcza on informacji między innymi o jego temperaturze- wiele osób zajmujących się diagnostyką komputerów w pierwszej kolejności usterek procesora szuka właśnie w BIOS.
Sprawdzanie, jaki mamy procesor za pomocą oprogramowania diagnostycznego
Kolejną opcją na sprawdzenie jaki mamy procesor, jest zainstalowanie programu diagnostycznego, takiego jak chociażby Everest Home Edition, który pobiera informacje na temat wszystkich urządzeń w będących naszym komputerze- jeżeli wszystko jest ok, procesor będzie widoczny na głównym ekranie, jeżeli nie, to program poinformuje nas o przyczynie takiego stanu rzeczy, oraz jam możemy to rozwiązać- rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród osób, które z jakichś powodów nie mogą lub nie chcą wchodzić do BIOS płyty główniej.
W ciekawy sposób napisane. Będzie coś jeszcze w tym temacie na blogu?