Znów nie mogę zasnąć! Jak radzić sobie z problemami z zasypianiem?
Problemy z zasypianiem mogą mieć różne podłoża. Wiek, choroby, predyspozycje genetyczne czy stres sprawiają, że możemy borykać się z krótszymi, bądź dłuższymi okresami bezsenności. Nie wszystkie rodzaje zaburzeń snu kwalifikują się do leczenia farmakologicznego czy podjęcia terapii. Skąd więc wiadomo, jak poważny jest nasz problem? Kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty? Podpowiadamy do czego prowadzi niewystarczająca ilość snu oraz jak poradzić sobie z zasypianiem domowymi sposobami.
Bezsenność przygodna a przewlekła
Bezsenność jako najczęstsze zaburzenie snu, powoduje problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy lub sen złej jakości, który nie pozwala organizmowi na regenerację. Jeśli problemy ze snem utrzymują się powyżej miesiąca, realnie pogarszają jakość naszego życia, warto wtedy poprosić o pomoc specjalisty. Taka bezsenność przewlekła towarzyszy często zaburzeniom lękowym, hormonalnym, depresji, uzależnieniu od alkoholu lub chorobom przebiegającym z bólem. Bezsenność krótkotrwała (trwająca do kilku dni) lub przygodna (do czterech tygodni) związana jest z przeżywanym stresem. Komplikacje rodzinne czy zawodowe, powodują gonitwę myśli, przez którą nie możemy zasnąć. W efekcie nasz stan się pogarsza.
Konsekwencje braku snu
Sen ma działanie zbawienne dla naszego organizmu. W czasie snu zachodzą procesy biochemiczne, odpowiedzialne za pamięć długotrwałą a nasz mózg intensywnie regeneruje się na poziomie komórkowym. Jakościowy wypoczynek ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Już po dwóch nieprzespanych nocach radykalnie obniża się nasza kondycja fizyczna i psychiczna, słabnie pamięć i zdolność koncentracji. Poza konsekwencjami odczuwalnymi od razu, niedobór snu może powodować również:
-przyrost masy ciała przez spowolnienie metabolizmu
– problemy z krążeniem krwi w tym zwiększoną zachorowalność na choroby serca oraz nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia lękowe, depresję
– cukrzycę typu drugiego
– zaburzenia układu nerwowego
– zwiększone ryzyko spowodowania wypadku drogowego za kierownicą
Jak radzić sobie z zasypianiem?
Tam, gdzie problemy z zasypianiem o charakterze przewlekłym najlepiej skonsultować z lekarzem, tak z bezsennością tymczasową możemy poradzić sobie sami na kilka sposobów. Choć zalecenia dotyczące snu, mogą wydawać się banalne i oczywiste, należy traktować je poważnie. Kładźmy się spać i wstawajmy codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego, o której godzinie zasnęliśmy. Regularny tryb aktywności i odpoczynku to podstawa. Unikajmy jedzenia, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także patrzenia w ekrany laptopa czy telefonu na 2 godziny przed snem. Czas przed położeniem się powinien być wyciszający. Lekka książka, gorąca kąpiel i czy delikatna muzyka pozwolą nam się zrelaksować. Zadbajmy, aby sypialnia była cicha, ciemna i przewietrzona przed nocą.
Co jeszcze możemy zrobić?
Nie tak łatwo poradzić sobie w gonitwą myśli, przed stresującym nas dniem w pracy. Warto więc wypróbować łatwe metody medytacji i wizualizacji, które przeniosą nasz umysł w inne miejsce. Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że brak snu zrujnuje nasz dzień a zamartwianie się po nocach i tak nie zaradzi kłopotom. Spróbuj wdychać i wydychać powietrze powoli i głęboko. Kiedy myśli będą znów uciekały do problemów, zatrzymaj je i wyobraź sobie siebie na łące. Poczuj miękkość trawy pod stopami, ciepły wiatr na skórze, dźwięki pobliskiej rzeki. Zanurz się w niej. Co czujesz? Wizualizacja jest sprawdzoną metodą walki ze stresem, nasz organizm odbiera projektowane doświadczenia tak samo, jak te realne. Dodatkowo możesz skropić poduszkę olejkiem lawendowym, wypić zioła o działaniu uspokajającym, lub skorzystać z tabletek o podobnym działaniu i naturalnym, bezpiecznym składzie. Konsekwencja w realizowaniu zaleceń z pewnością poprawi jakość naszego snu i pozwoli wrócić do stanu równowagi.
Całkiem spoko się czyta ten artykuł. Dzięki, polecam go dalej.