Jak sprawdzić, który ząb boli?
Ból zęba to niewątpliwie jeden z najgorszych, jakie można doświadczyć. To bardzo dokuczliwa przypadłość, która może uprzykrzyć życie. Powoduje dyskomfort i sprawia trudności w codziennym funkcjonowaniu. Nie da się jeść, zimne i gorące napoje dodatkowo potęgują nieprzyjemne uczucie. Czasami odczuwa się pulsowanie. Można mieć wtedy wrażenie, że ból obejmuje niemal całą jamę ustną. Ciężko wówczas stwierdzić, który dokładnie ząb boli.
Ból zęba — jaka jest przyczyna?
Ból zęba nie jest normalnym stanem, zawsze oznacza jakąś nieprawidłowość. Jego przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to próchnica lub stany zapalne, które mogą pochodzić od dziąseł. Źródłem bólu zęba jest także uraz lub zabieg przeprowadzony w nieprawidłowy sposób. Stosunkowo często występuje nadwrażliwość zębów. Dzieje się tak, kiedy zostaje odsłonięta tkanka zęba. Zwykle unika się wtedy gorących oraz zimnych napojów i posiłków. Trudność sprawia też szczotkowanie zębów. Bez względu na przyczynę, nie powinno się lekceważyć bólu zęba, szczególnie nawracającego.
Który ząb boli — jak sprawdzić?
Kiedy ząb zaboli podczas jedzenia, łatwo da się zlokalizować jego miejsce. Podobnie przy urazach lub po wcześniejszym wypełnianiu ubytku. Zdarza się jednak, że ból promieniuje. Znalezienie miejsca wymagającego leczenia może stanowić problem. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, który ząb boli, będzie udanie się do stomatologa. Specjalista zbada jamę ustną, by znaleźć źródło bólu i zlikwidować jego przyczynę. Nie zawsze takie badanie wystarcza. Ból zęba może mieć bardziej skomplikowane podłoże. W takim przypadku dentysta zleci dodatkowe badania. Najczęściej w diagnozie pomaga zdjęcie rentgenowskie, rzadziej potrzebne jest badanie tomograficzne.
Co robić, kiedy boli ząb?
Czekając na wizytę u dentysty, można doraźnie złagodzić ból zęba. Pomogą w tym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecane są także domowe metody uśmierzania bólu. Do najczęściej stosowanych należą płukanki z szałwii lub rumianku, które nieco łagodzą stan zapalny. Przy obrzękach pomoże zimny napar z mięty. Można także robić okłady na twarz z lodu. Wszystkie te sposoby przyniosą jednak tylko doraźną ulgę. Należy pamiętać, żeby udać się na wizytę do specjalisty.
Ból zęba jest jednym z najbardziej uciążliwych bólów, odczuwanych przez człowieka. Dodatkowe zmartwienie pojawia się wtedy, kiedy nie można dokładnie określić, który ząb boli. Sprawdzanie w domowych warunkach lokalizacji tego nieprzyjemnego uczucia nie zawsze jest możliwe. Kiedy więc ząb zaczyna boleć, konieczne jest zbadanie jamy ustnej przez specjalistę. Dentysta znajdzie i zlikwiduje źródło nieprawidłowości.
Na prawdę fajnie się czyta Twój artykuł. Dzięki, polecam to dalej.