Jak prawidłowo wykonać czyszczenie instalacji CO?

Nawet najbardziej zaawansowane systemy centralnego ogrzewania wymagają od czasu do czasu czyszczenia. I oczywiście, im starszy jest twój system, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie potrzebował czyszczenia. Jeśli twoje ogrzewanie wydaje się nieco wybrakowane, a system nie był pokazywany dużo uwagi w ostatnich latach, to może być czas, aby dowiedzieć się, jak czyścić system centralnego ogrzewania.

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które można było podnieść na, które mogą wskazywać na system, który jest wołanie, aby być czyszczone. Obejmują one nieefektywne ogrzewanie, chłodne plamy na grzejnikach, a nawet dziwny zapach. Jeśli zauważyłeś któryś z nich, lub jeśli po prostu chcesz się upewnić, że twoje ogrzewanie działa z maksymalną wydajnością, a twoje rachunki są tak niskie, jak to tylko możliwe, to warto przyjrzeć się, jak wyczyścić swój system centralnego ogrzewania.

Powody czyszczenia systemu centralnego ogrzewania

Woda w rurach systemu centralnego ogrzewania brudzi się z czasem. Jeśli nie podejmie się żadnych działań, ten brud może zacząć powodować prawdziwe problemy dla twojego ogrzewania. Szlam i brudna woda będą się gromadzić, prowadząc do efektów domina, które wszystkie oznaczają złe wieści dla systemu grzewczego. Ale te problemy można zatrzymać na ich drodze. Wystarczy je tylko wyczyścić.

Czyszczenie systemu centralnego ogrzewania nie powinno być postrzegane jako coś, co warto zrobić tylko wtedy, gdy zaczniesz doświadczać problemów. Powinno być stosowane jako środek zapobiegawczy. Utrzymuj się na szczycie czyszczenia systemu, a wydłużysz żywotność całego systemu, zapewniając jednocześnie utrzymanie maksymalnej wydajności przez jak najdłuższy czas.

Czyszczenie systemu grzewczego i czyszczenie rur nie należy do najprostszych zadań, ale jest tego warte. Może pomóc Ci uniknąć kosztownych rachunków za naprawy. Zminimalizuje również ryzyko całkowitej awarii systemu grzewczego. Jeśli regularnie czyścisz swój system centralnego ogrzewania, będziesz go utrzymywać w stanie sprawnym i wydajnym, więc nie znajdziesz się wydając więcej niż trzeba na ogrzewanie nieruchomości.

Czyszczenie systemu centralnego ogrzewania

  • Czyszczenie systemu centralnego ogrzewania może być łatwiejsze niż myślisz. Zanim wezwiesz profesjonalistów, zapoznaj się z naszym szybkim przewodnikiem po czyszczeniu systemu grzewczego, aby dowiedzieć się, jak zrobić to samodzielnie.
  • Wyłącz zasilanie kotła i pozwól, aby system całkowicie ostygł. Zamknij dopływ wody do zbiornika zasilającego i wyrównawczego, jeśli masz system wentylacyjny.
  • Zlokalizuj kurek spustowy. Jest on często umieszczony na grzejniku w jednym z najniższych punktów systemu. Po znalezieniu go należy podłączyć wąż do kurka spustowego i poprowadzić go aż do odpowiedniego odpływu, gdzie będzie można pozbyć się wody i osadu z systemu. Po podłączeniu należy otworzyć otwory wentylacyjne i spuścić wodę.
  • Ponowne napełnienie systemu. Zamknij zawór i napełnij system, otwierając dopływ wody i wpuszczając ją z powrotem. Jeśli twój system jest uszczelniony, będziesz musiał użyć pętli napełniania, aby zakończyć ten etap, otwierając zawory, aby wpuścić wodę do systemu. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie, aby upewnić się, że pozostaje ono w bezpiecznym zakresie.

Odpowietrzenie grzejników.

Otwórz zawór odpowietrzający każdego grzejnika, aby usunąć wszelkie uwięzione w nim powietrze. Gdy wszystkie grzejniki zostaną odpowietrzone, można przejść do następnego kroku czyszczenie ogrzewania.

  • Jeśli dodajesz środek czyszczący, możesz to zrobić teraz. Przeczytaj instrukcję na produkcie, który wybrałeś, aby sprawdzić, jak dodać środek czyszczący do systemu centralnego ogrzewania. Będzie się to różnić w zależności od konkretnego środka czyszczącego do systemu ogrzewania, który wybrałeś. Sposób dodawania środka czyszczącego zależy również od tego, czy system jest wentylowany czy uszczelniony. Jeśli jest odpowietrzony, środek można dodać podczas napełniania, ale jeśli jest uszczelniony, trzeba będzie podłączyć wkład środka czyszczącego do odpowietrznika, aby go dodać.

Co dalej?

Włącz z powrotem ogrzewanie. Pozwól, aby system pracował normalnie przez odpowiedni okres czasu, zalecamy pozostawienie go na co najmniej godzinę. Roztwór czyszczący zacznie wtedy pracować, niszcząc wszelkie pozostałe osady i zanieczyszczenia w rurach.

Po pozostawieniu środka czyszczącego do systemu grzewczego na rozsądny okres czasu, nadejdzie czas na spuszczenie i przepłukanie systemu w celu usunięcia wszelkich chemikaliów, które pozostały. Będziesz wiedział, że praca jest zakończona, gdy zaczniesz widzieć czystą wodę, wskazując, że system jest wystarczająco czysty.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *