Co to jest logistyka i czym się zajmuje?

Logistyka jest spotykana dosłownie wszędzie, nawet idąc na zakupy stykamy się z logistyką. Logistyka jest procesem planowania, dotyczy głównie przepływu surowców. Zajmuje się również stanem magazynowym oraz dokumentami, które są związane z przepływem towarów. Logistyka zajmuje się też po części transportem.

Czym zajmuje się logistyka ?

Logistyka zajmuje się planowaniem i realizowaniem zamówień od producenta do klienta. Do działań logistyki zaliczamy rozmieszczenie towarów na paletach, na których transportuje się produkty. Logistyk jest odpowiedzialny za tworzenie listy dostawców, negocjowanie cen i nadzorowanie stanu magazynowego. Logistyk pełni również nadzór nad przyjęciem towarów do magazynu jak i również nad wydaniem towarów z magazynu. Musi wypełnić w tym celu dokumenty PZ oraz WZ. Również logistyk sporządza faktury. Celem logistyki jest dostarczenie towaru od dostawcy do konsumenta w odpowiednim stanie, odpowiedniej ilości oraz we właściwym czasie. Logistyka zajmuje się obsługą klienta. Jest to jedno z ważniejszych zadań, ponieważ nawiązanie dobrej relacji z klientem zapewni odpowiednią sprzedaż. Klient musi być odpowiednio potraktowany i trzeba zadbać o jego wymagania. Prognozowanie popytu także należy do zadań logistyki i polega na odpowiednim wyliczeniu zużycia i zapotrzebowania na towary w przyszłości. To jest bardzo potrzebne, żeby zamówić odpowiednią ilość towaru w wyznaczonym czasie. Ważna jest również kontrola zapasów, w taki sposób aby podczas produkcji nie zabrakło materiałów. Nie może być też nadmiaru zapasu, ponieważ to stworzy niepotrzebne dodatkowe koszty przechowywania.

Ważnym aspektem dotyczącym logistyki jest odpowiednie zagospodarowanie odpadów. Recykling i segregacja odpadów jest niezwykle ważna w procesach logistycznych. Logistyka jest kojarzona z paletami i transportem. Tym się w rzeczywistości zajmuje, gdyby nie logistyka zabrakło by towarów na półkach sklepowych. Logistyka musi być odpowiednio rozplanowana, każdy najdrobniejszy szczegół musi być doprecyzowany, aby nie powstały dodatkowe niepotrzebne koszty oraz aby nie ponieść żadnych strat.

Logistyka to szerokie pojęcie, które łączy w sobie wiele licznych procesów. Odpowiednie zadbanie o procesy logistyczne pozwoli przynieść odpowiednie efekty. Logistyka sprawia, że wszystko ma swoje miejsce w swoim czasie. Zapewnia porządek i harmonię. Wszystko czym zajmuje się logistyka ma swój sens i wyjaśnienie oraz wszystko jest odpowiednio przemyślane. Logistykę spotyka się przede wszystkim w sklepach codziennego użytku.

1 thought on “Co to jest logistyka i czym się zajmuje?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *