Rezonans magnetyczny, co trzeba wiedzieć o badaniu?

Współczesna medycyna z każdym rokiem wykorzystuje coraz bardziej zaawansowaną technologię, która jest wykorzystywana do zdiagnozowania pacjenta lub podczas przeprowadzania skomplikowanych operacji. Na szczęście wykorzystanie współczesnej technologii, pozwala uratować życie wielu osobom, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie miałaby szans na ratunek. W przypadku stawiania diagnozy im dokładniejsze badanie, tym szybciej można potwierdzić lub wykluczyć przewidywania lekarza. Jednym z takich badań jest rezonans magnetyczny.

Czym jest rezonans magnetyczny i ile trwa badanie?

Rezonans magnetyczny jest techniką obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne. Bardzo często to badania można spotkać pod nazwą MRI, czyli magnetic resonance imaging. Obrazowanie rezonansem jest wykorzystywane do szczegółowego badania tkanek oraz narządów, które znajdują się w ludzkim ciele. Co ważne, samo badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta, co może mieć znaczenie w przypadku, niektórych inwazyjnych chorób.

Procedura badania może trwać 20 minut lub 60 i jest uzależniona od miejsca i stopnia skomplikowania badania.

Czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące badanie rezonansem magnetycznym?

Samo badanie MRI jest bezinwazyjne oraz bezpieczne, są jednak przypadki, kiedy pacjent nie może być poddany omawianej technice obrazowania.

Głównym przeciwwskazaniem jest posiadania w ciele elementów metalicznych lub niektórych implantów. Również posiadając różnego rodzaju neurostymulanty lub implanty stomatologiczne należy poinformować o tym lekarza, który ostatecznie podejmie decyzję, czy może dojść do badania. Kobiety w ciąży, przed badaniem MRI powinny skonsultować się z lekarzem i dopiero po jego pozytywnej decyzji, może zostać ono wykonane. Jeszcze jedną grupą osób, dla której badanie rezonansem może być problematyczne, są osoby cierpiące na klaustrofobię.

Publicznie czy prywatnie?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które we współczesnej medycynie jest niezwykle przydatne. Co ważne dla pacjenta, z MRI można skorzystać w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jednak terminy badania bywają odległe, na co nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście z obrazowania rezonansem można skorzystać również prywatnie. W dużym miastach nie powinno być problemem znalezienie odpowiedniego gabinetu, oferującego taką usługę. Np.: w przypadku Łodzi, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać: „rezonans magnetyczny prywatnie Łódź”, aby można było bez problemu znaleźć kilka palcówek, które oferują usługi obrazowania diagnostycznego taką metodą.

Rezonans magnetyczny jest bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie na całym świecie. Bezinwazyjność i dokładność badania sprawiają, że uzyskane obrazy tkanek i narządów, są bardzo wyraźne, a lekarz może skupić się na ich obrazie, zamiast martwić się o efekty uboczne, jakie mogą wystąpić u pacjenta. Badanie MRI jest idealnym przykładem, w jaki sposób technologia wspomaga medycynę, co może tylko cieszyć, choć jak wiadomo, takiego urządzenia nikt nie chciałby oglądać z bliska.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *