Rehabilitacja kręgosłupa – co warto wiedzieć?

Stan zdrowia kręgosłupa jest niezwykle ważny dla normalnego funkcjonowania całego organizmu. Dlatego o swoje plecy należy właściwie dbać. Niestety nie zawsze się o tym pamięta. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadmierny wysiłek czy przebyte urazy, wszystko to może być powodem dolegliwości ze strony kręgosłupa. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest właściwa rehabilitacja. Co warto wiedzieć o rehabilitacji kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa

Na prawidłową pracę kręgosłupa i jego stabilizację wpływ ma kilkadziesiąt różnych mięśni. Każda dysproporcja w ich sile prowadzi do przeciążeń, które w dłuższej perspektywie prowadzą do schorzeń kręgosłupa. W takim przypadku konieczne jest wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych. Pomóc może w tym właśnie prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja. Ważne staje się tu w pierwszej kolejności zmierzenie siły wszystkich ważnych grup mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie planu rehabilitacji dopasowanego do potrzeb konkretnego pacjenta. Jeśli chodzi o różne rodzaje rehabilitacji kręgosłupa, to najczęściej przeprowadzana jest rehabilitacja po operacji kręgosłupa, rehabilitacja kręgosłupa szyjnego oraz rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

W przypadku operacji kręgosłupa rehabilitacja najczęściej się wręcz niezbędna. Bez niej trudno byłoby po poprawę jakości życia i o powrót do pełnej sprawności. Najczęściej rehabilitacja po operacji kręgosłupa składa się z trzech etapów. Celem pierwszego z nich jest redukcja bólu, zmniejszenie obrzęku oraz zwiększenie efektywności początkowej fazy gojenia. Z kolei celem drugiego etapu rehabilitacji po operacji kręgosłupa jest powrót do aktywności w życiu codziennym. Etap trzeci to już zaawansowana rehabilitacja, której celem jest zapewnienie długotrwałych efektów leczenia i umożliwienie powrotu do pracy zawodowej. Niezwykle ważne jest, aby każdy z tych etapów przeprowadzony został przez profesjonalnych rehabilitantów. Dobrym wyborem z pewnością będzie Centrum Medyczne FMC w Łodzi, którego oferta znajduje się na stronie https://fmclodz.pl/rehabilitacja/.

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego

Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa szyjnego jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie ciężaru głowy. Z kolei do wspomnianej niewydolności mięśni prowadzi długotrwałe utrzymywanie niewłaściwej pozycji. W takim przypadku także pomóc może właściwie przeprowadzona rehabilitacja. W przypadku występowania bólu w szyjnym odcinku kręgosłupa nie powinno zwlekać się z wizytą w centrum rehabilitacyjnym. Wiedzieć bowiem trzeba, że nieleczone dysfunkcje szyjnego odcinka kręgosłupa prowadzić mogą do bardzo poważnych schorzeń. Wspomnieć trzeba jeszcze o rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego. Co ważne, odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest najbardziej narażony na przeciążenia. Wśród często występujących schorzeń tego odcinka wymienić można rwę kulszową i dyskopatię.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *